Pokud si přejete připravit hutněné štěrkové lože svépomocí, máme pro vás návod, jak na to. Nejedná se o nic složitého. Budete potřebovat základní stavební mechanizaci, pečlivost a trochu šikovnosti.
Prvně se ujistěte, že vybagrovaná plocha je rozšířena min. o 15 cm v místech, kde není možno budoucí dlažbu opřít o pevnou stěnu. Případně postupujte dle našeho návodu na výkopové práce.
Pokud ano, na dno výkopu rozprostřeme geotextilii 300 g/m2. Na ni navezeme a rozhrneme štěrk frakce 0/63 mm či 16/32. Rozhrnutí štěrku se provádí nejčastěji strojově pomocí čelního nakladače.
Výšku štěrku následně měříme metrem v celé ploše. Nezhutněné lože musí být cca 14–15 cm pod úrovní finální výšky dlažby. Navezený štěrk důkladně zhutníme pomocí vibrační desky min. 200 kg.
Plochu po zhutnění opět proměříme pomocí nataženého provázku a metru. Podloží je správně připraveno pokud volný prostor mezi zhutněným podložím a finální výškou dlažby činí 15–18 cm v celé ploše.
Jako pomůcku pro vytyčení výšek si můžete po krajích výkopu zatlouct roxory a na nich vyznačit finální výšku dlažby páskou (viz. obrázek níže). Přes všechny krajní roxory si natáhnete první provázek. Následně si lze doměřovat štěrkové podloží v celé ploše pomocí druhého provázku nataženého přes ten první.
V případě, že si v průběhu přípravy podloží nebudete vědět rady, můžete se na nás obrátit. Pokusíme se vám poradit po telefonu, případně můžeme nabídnout službu supervize. Služba supervize počítá s naší osobní kontrolou a je hrazená.