Plevel ve spárách dlažby lze účinně odstranit různými metodami. V mnoha zemích Evropy jsou již chemické herbicidy zakázány, kvůli jejich pronikání do spodních vod a ničení biodiverzity. Zde vám představíme možnosti šetrné k životnímu prostředí.
Lze použít nástroje, jako jsou škrabka či kartáč na spáry. Tyto nástroje jsou vhodné zejména pro menší oblasti výskytu plevele. Doporučujeme je použít po dešti, kdy změkčené podloží usnadní vytahování kořenů.
Voda s teplotou nad 95 °C ničí buněčnou strukturu rostlin až ke kořenům. Horká voda může být aplikována na všechny přírodní povrchy jako je žula, pískovec či porfyr. Tato metoda je ideální zejména pro menší oblasti a nepotřebujete k ní žádné speciální vybavení.
Na odstranění plevele či mechu můžete také použít plynový hořák. Je rovněž vhodný na všechny nehořlavé povrchy jako je přírodní kámen. S hořákem jste schopni zbavit plevele plochy o středních velikostech, jen musíte počítat s vyšší spotřebou plynu a tím, že ne všechny hluboké kořeny budou spáleny.
Vysokotlaký čistič odstraňuje plevel ze spár silným paprskem vody, kdy současně čistí dlažbu. Nevýhodou je, že během čištění dochází k vymývání spáry mezi kostkami a ta musí být obvykle znovu částečně doplněna. Tímto způsobem lze ošetřit větší plochy kamenných dlažeb.
Na trhu najdeme stroje s ocelovými kartáči, které rotují kolem své osy. Jsou alternativou k mytí tlakovou vodou. Umožňují dostat se do trhlin a štěrbin, kde se nachází mech či plevel, bez použití chemikálií nebo vody. Jsou vhodné pro větší plochy a lze si je vypůjčit.